16. Feb, 2015

مرتضی احمدی بازیگر ایرانی درگذشت

مرتضی احمدی، بازیگر سینما، رادیو و تلویزیون ایران، در ۹۰ سالگی در گذشت.

ناشر آلبوم‌های مرتضی احمدی به خبرگزاری ‌ایسنا گفت که مرتضی احمدی روز یکشنبه ۳۰ آذر، در خانه خود در تهران درگذشت.

این هنرمند ایرانی متولد سال ۱۳۰۳ خورشیدی، علاوه بر بازیگری، به دوبله و خوانندگی نیز پرداخت. او که علاقمند به فرهنگ کوچه و بازار تهران قدیم بود، پیش از انقلاب صدها ترانه ضربی (رو حوضی) به سبک ترانه‌های ضربی تهران قدیم خواند و چندی پیش آلبومی شامل ترانه‌های محلی تهران با صدای خود منتشر کرد. او با همین سبک، ترانه تیتراژ فیلم حسن کچل ساخته علی حاتمی را اجرا کرد.

مرتضی احمدی که از سال ۱۳۲۱ تاتر را با کارآموزی آغاز کرد، یکسال بعد از آن کار خود را با پیش‌پرده خوانی تاتر و خواندن آواز در پیش پرده ها دنبال کرد. او پس از مدتی در راه‌آهن استخدام شد و در ۳۱سالگی با یکی از همکاران خود در راه آهن ازدواج کرد.

نخستین فیلم سینمایی این بازیگر، «ماجرای زندگی»، ساخته نصرالله محتشم در سال ۳۲ است. او پس از آن در دهها فیلم سینمایی ایفای نقش کرد که برخی از آنها عبارتند از: «باباشمل»، «اتوبوس»، «گراند سینما»، «ناصرالدین شاه آکتور سینما»، «یکبار برای همیشه» و «کلاه قرمزی و پسرخاله».

از میان مجموعه‌های تلویزیونی که مرتضی احمدی در آن نقش آفرینی کرده است هم می‌توان به «هردمبیل»، «سلطان صاحبقران»، «آینه»، «چنگک» ، «آرایشگاه زیبا» و «زیر بازارچه» اشاره کرد.

از آثار دیگر مرتضی احمدی، دوبله کارهایی نظیر کارتون پینوکیو که در نقش روباه مکار سخن می‌گفت یا گویندگی در نوار قصه‌های کودکان نظیر «علیمردان خان» و «پینوکیو» بود. مرتضی احمدی در سالهای اخیر در کارتون «شکرستان» به گویندگی پرداخت.

از مرتضی احمدی کتاب‌های «فرهنگ بر و بچه‌های ترون»، «پرسه در احوالات ترون و ترونیا»، «من و زندگی» و «کهنه‌های همیشه نو» نیز به جا مانده است.

به نوشته خبرگزاری مهر، این هنرمند که از دهم آذر ماه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ایرانمهر بستری بود، شنبه ۳۰ آذر به دلیل کهولت سن در خانه خود در تهران درگذشت